2024. évi Korányi díj átadása
A Vasúti Hidak Alapítvány kuratóriuma a 2024. évi Korányi díjat
Dobó Gábornak
ítélte oda
Dobó Gábor okleveles szerkezetépítő-mérnöki diplomáját 1984-ben szerezte a Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Karán. Kezdő mérnökként a Dunakiliti Duzzasztómű vasbeton műtárgyainak építésére került műszaki ellenőrként, ahol vasbeton és acélszerkezetű műtárgyak építésének műszaki ellenőrzése mellett különleges szerkezetek kivitelezését is felügyelte 4 éven keresztül.
Ezek után Esztergom Város szennyvíztisztító telepének építésével, majd Nagymaros-Visegrád térség komplex táj-rehabilitációjával foglalkozott. A későbbiekben magasépítési területen tevékenykedett, majd az infrastruktúrális beruházások lebonyolítása felé fordult.
A hídépítés területén jelentősebb mérföldkőnek az M9 autóút Szekszárdi Duna-hídjának és további 11 db műtárgyának kivitelezési feladatai számítottak pályafutásában, ahol a MAHÍD 2000 Zrt. által kivitelezett műtárgyak műszaki irányítása lett a feladata hídépítési főmérnökként.
A kivitelezőként sikeresen lezárt időszak után az M0 autópálya északi szektorának, azon belül is a Megyeri-híd lebonyolítói feladatait vállalta el, és ezzel megkezdődött a hídépítés műszaki ellenőreként és lebonyolítójaként folytatott gazdag szakmai pályafutása 2004. év elejétől az UTIBER Kft. munkatársaként.
Lebonyolítóként számos jelentős vasúti beruházást irányított, felügyelt, melyek közül a legjelentősebbek a Szolnok – Debrecen vonalszakasz fejlesztése, benne a vasúti Tisza-híd, az Apavári csatorna-híd és a hajdúszoboszlói KFCs-híd átépítésével, Püspökladány-Biharkeresztes vasútvonal felújítása a Kék-Kálló híd átépítésével, valamint a Békéscsaba-Lőkösháza vasútvonal felújítása.
Szakmai tevékenysége továbbá kiterjed a közúti hídépítés területére, mely során lebonyolítóként például olyan projektekben vett részt, mint a szolnoki gyalogos-kerékpáros Tisza-híd és az M4 autópálya új Tisza-hídjának építése, a komáromi Duna-híd építése.
A Vasúti Hídszabályzat régóta várt H.1.1. általános utasítás kötetének kidolgozásában a kezdetektől aktívan részt vesz, mérnöki szemléletével támogatja a munkát.
Több cikke jelent meg szakmai folyóiratokban, illetve több szakmai előadását láthattuk, hallhattuk konferenciákon.
Fontos számára a kapcsolat a felsőoktatással, rendszeresen vállal diplomakonzulensi feladatokat, illetve bírálja el végzős egyetemi hallgatók szakdolgozatát, diplomamunkáját. Jelentősen kiveszi részét a nyári gyakorlatra érkező egyetemi hallgatók mérnöki szakmába történő bevezetéséből, irányításából.
Rendkívül jó szervezőkészségét kihasználva számtalan szakmai-, és baráti találkozó, rendezvény megálmodója és megszervezője.
A Korányi-díjat a XII. Vasút Hidász Találkozó alkalmából vehette át Herceghalmon 2024. november 05-én, a Abacus Business & Wellness Hotel konferenciatermében. A díjat dr. Korányi Emese, Korányi professzor úr unokája adta át.