Alapítványi beszámoló 2022. évéről
A Szegedi Törvényszék 2022. február 24-én kelt végzése alapján új székhelyen (1087 Budapest, Könyves Kálmán krt. 54–60.), új elnökkel, új titkárral és részben új tisztségviselőkkel folytatta munkáját a Vasúti Hidak Alapítvány. Az alapítványi pozíciójában Tóth Axel Roland váltotta Vörös Józsefet , aki továbbra is elnök curator emeritusként segíti az alapítvány munkáját. Kiss Józsefné titkári teendőit 2022-től kezdve Győri Enikő látja el. Vakarcs László kuratóriumi tag lemondását később Tarján Ferenc tölti be a megüresedett kuratóriumi pozíciót. A további, pozíciójukban megerősített kuratóriumi tagok: Dr. Dunai László, Legeza István, Magyar János, Sélley Tivadar, Solymossy Imre . A felügyelőbizottság új elnöke Csizmár-Csomós Anna ( Farkas Tibort váltva), tagjai Kenderes Anita és Szebényi Gergő (utóbbi Kovács Józsefné helyett).
Az első kibővített kuratóriumi és felügyelőbizottsági ülést 2022. március 22-én, a másodikat 2022. október 18-án a BME Hidak és Szerkezetek Tanszék tárgyalójában tartottuk meg. Az év elején elfogadott munkatervvel összhangban – elsősorban a támogatásokból befolyt összegeknek – eseményekben gazdag volt a 2022. évünk.
Néhány év kihagyás, 2022. 17-én után ismét megrendezik a hidász nyugdíjas-találkozót, amelyen a BME Hidak és Szerkezetek Tanszék adott otthont. A találkozón mintegy harminc fő vett részt. Az egybegyűltek közösen megkoszorúzták Jáky József, Palotás László és Korányi Imre professzorok mellszobrait.
Az alapítvány közreműködésével elkészült és az átépített Déli összekötő vasúti Duna-hídról történeti áttekintést adó és az átépítés részleteit megörökítő, Híd a múltból a jövőbe című könyv. (A könyv bemutatására a november 16-i szakmai napon került sor a kivitelező Duna Aszfalt Zrt. részéről.)
Újszállási Rácz Lajos író, helytörténész kezdeményezésére a Budapesti Műszaki Egyetem, Hatvan Város Önkormányzata és a Vasúti Hidak Alapítvány anyagi hozzájárulásával és képviselőinek támogatásával 2022. szeptember 20-án, Hatvan állomásában – az évfordulója alkalmából rendezett megemlékezés keretein belül – felavattuk. Kossalka János emléktábláját. Az eseményt követő alapítványunk a táblaállítást kezdeményező Újszállási Rácz Lajos részére ünnepélyes keretek között elismerő oklevelet adott át.
2022. 27-én, a Vasúti Hidak Alapítvány októberi kezdeményezésére, a MÁV História Bizottság és a Magyar Vasúttörténeti Park Alapítvány közreműködésével felavattuk Dr. Nemeskéri-Kiss Géza (1922–2010) mérnök-főtanácsos emléktábláját, valamint a MÁV Hídépítési Fővárosi Fővárosi Hjáratsőbbd Kft. díszítő és emlékét őrző hídelemeket, amelyek a Magyar Vasúttörténeti Parkban kaptak (új) helyet.
2022. november 16-án került sor – az MMK által is akkreditált – Hidász Szakmai Napra, amelyen kilenc szakmai előadás mellett a Híd a múltból a jövőbe – Déli összekötő vasúti Duna-híd című könyv bemutatására és a Vasúti Hidak Alapítvány 2022. évi díjainak átadására is sor került. A szakmai napon 175 fő személyesen, további mintegy 50 fő online formában vett részt.
Diploma-díj pályázatra pályamű 2022. évben nem érkezett.
Az alapítvány szakmai nívódíját 2022-ben a Déli összekötő vasúti Duna-híd átépítésének két meghatározó személyisége kapta: Csizmár-Csomós Anna , a beruházó NIF Zrt. projektvezetője és Szabó Gábor , a kivitelező Duna Aszfalt Zrt. projektvezető-helyettese.
A Korányi Imre-díj – a kuratórium egyhangú egyetértésével – Dr. Szepesházi Róbert nyugalmazott egyetemi tanár vehette át.
Gratulálunk a díjazottaknak és további sok sikert kívánunk!
Alapítványunkat az előző év folyamán fájó veszteség érte, 90 éves korában elhunyt Evers Antal Korányi-díjas hídépítő mérnök, az alapítvány curator emeritusa.
Az alapítvány aktuális hírei honlapunkon ( www.vashid.hu ) és Facebook-oldalunkon követhetők. A beszámolókban is szereplők minden programunkról, tevékenységeinkről részletes beszámolók jelentek meg a Sínek Világa hasábjain.
Tóth Axel R.
kurátori elnök